فروشگاه

ورق‌های استحکام بالا فولادهایی هستند که با ضخامت کمتر، بار بیشتری را تحمل می‌کنند. به همین دلیل در ساخت جرثقیل، ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی، شاسی تجهیزات حمل‌ونقل سنگین و سازه‌های فلزی با دهانه بلند، جای فولاد معمولی را می‌گیرند و وزن سازه، هزینه جوشکاری و هزینه حمل را کاهش می‌دهند.

در این صفحه می‌فهمید این ورق‌ها با فولاد معمولی چه تفاوتی دارند، گریدها و استانداردهای EN و ASTM چه معنایی دارند و در برش، خم و جوش چه نکاتی باید رعایت شود. مهرآوه فولاد ورق‌های استحکام بالا را از برندهای دیلیمکس (Dillimax)، ولدوکس (Weldox)، استرنکس (Strenx)، آلفورم (alform) و Quend تأمین می‌کند؛ بخش‌های بعدی کمک می‌کند بدانید کدام برند و گرید به پروژه شما می‌خورد.

انتخاب این ورق‌ها یک تصمیم مهندسی جدی است و باید بر اساس داده و محاسبه انجام شود، نه بر اساس عرف بازار.

ورق‌های استحکام بالا چه تفاوتی با فولاد معمولی دارند

فولاد معمولی سازه‌ای، مثل گرید S235 یا ST37، با تنش تسلیم حدود ۲۳۵ مگاپاسکال در بسیاری از کاربردها کافی است. اما وقتی بار وارده بالا می‌رود یا ابعاد سازه باید کاهش یابد، این گریدها دیگر پاسخگو نیستند.

فولادهای با استحکام بالا (High-Strength Steel) معمولاً از تنش تسلیم ۳۵۵ مگاپاسکال به بالا شروع می‌شوند. تفاوت اصلی در ترکیب شیمیایی و فرآیند تولید است. این محصولات از طریق روش‌هایی مثل Thermo-Mechanical Controlled Processing (TMCP) یا Quenching & Tempering (Q&T) تولید می‌شوند که ریزساختار دانه‌های فولاد را بهینه می‌کنند.

نتیجه عملی این است که با ضخامت کمتر می‌توان بار بیشتری تحمل کرد. برای یک خریدار کارگاهی یا مهندس سازه، این یعنی کاهش وزن کل سازه، کاهش هزینه جوشکاری و حمل، و در برخی پروژه‌ها، امکان طراحی‌هایی که با فولاد معمولی اصلاً ممکن نبود. این مزیت اما شرایطی دارد: فرآیند برش و جوش این ورق‌ها دقت بیشتری می‌طلبد و نمی‌توان آن‌ها را با همان پارامترهای فولاد معمولی پردازش کرد.

مقایسه ضخامت ورق فولادی استحکام بالا با ورق فولاد معمولی در آزمایشگاه کنترل کیفیت

برندهای ورق استحکام بالا در مهرآوه فولاد

ورق‌های استحکام بالا زیر برندهای مختلفی عرضه می‌شوند و هر برند، گریدها، روش تولید و تضمین‌های خاص خودش را دارد. این برندها در مهرآوه فولاد قابل تأمین هستند:

ورق استحکام بالا دیلیمکس (Dillimax)

دیلیمکس برند ورق‌های استحکام بالای شرکت Dillinger آلمان و مهم‌ترین محصول این دسته است. این ورق‌ها فولاد ریزدانه به روش Q&T هستند و در گریدهای ۵۰۰، ۵۵۰، ۶۹۰، ۸۹۰، ۹۶۵ و ۱۱۰۰ تولید می‌شوند؛ یعنی از ۵۰۰ تا ۱۱۰۰ مگاپاسکال تنش تسلیم.

  • پوشش استاندارد EN 10025-6: دیلیمکس ۶۹۰ با S690Q/QL/QL1، دیلیمکس ۸۹۰ با S890 و دیلیمکس ۹۶۵ با S960 قابل مقایسه است.
  • زیرگریدهای B، T و E: این حروف سطح چقرمگی را مشخص می‌کنند و آزمون ضربه Charpy به ترتیب در دمای ۲۰-، ۴۰- و ۶۰- درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود. برای تجهیزات در فضای باز و مناطق سردسیر، زیرگرید T یا E را سفارش دهید.
  • ضخامت‌های بالا: دیلیمکس ۶۹۰ تا ۲۹۰ میلی‌متر ضخامت تولید می‌شود. این برای قطعات سنگینی مثل پایه‌ها و تیرهای باربر جرثقیل‌های بزرگ اهمیت دارد.
  • کنترل کیفیت بالاتر از حداقل استاندارد: کارخانه برای دیلیمکس چقرمگی بالاتر، پاکیزگی داخلی بهتر و محدودیت کربن معادل (CEV) سخت‌گیرانه‌تری نسبت به حداقل استاندارد تعریف می‌کند.

دیلیمکس برای بوم جرثقیل، شاسی و بدنه ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی و قطعات سازه‌ای سنگین که وزن و ایمنی هر دو مهم هستند انتخاب می‌شود.

ورق استحکام بالا ولدوکس (Weldox)

ولدوکس از برندهای شناخته‌شده شرکت SSAB سوئد است و سال‌هاست در ساخت جرثقیل، شاسی تجهیزات حمل‌ونقل و ماشین‌آلات سنگین استفاده می‌شود. SSAB این برند را بعدها همراه با Domex و Optim زیر چتر برند Strenx قرار داده است؛ بنابراین ولدوکس و استرنکس هر دو محصول یک تولید کننده هستند و تفاوتشان در نام و دسته‌بندی گریدهاست.

ورق استحکام بالا استرنکس (Strenx)

استرنکس برند ورق‌های استحکام بالای SSAB است و در گریدهای Strenx 700، 900، 960، 1100 و 1300 ارائه می‌شود. عدد هر گرید همان حداقل تنش تسلیم بر حسب مگاپاسکال است. این ورق‌ها بیشتر در بوم جرثقیل‌ها، تریلرها و شاسی کامیون‌ها و ماشین‌آلات متحرک سنگین به کار می‌روند، یعنی جایی که کاهش وزن مستقیماً به افزایش ظرفیت بار یا کاهش مصرف سوخت تبدیل می‌شود.

ورق استحکام بالا آلفورم (alform)

آلفورم برند ورق‌های استحکام بالای شرکت voestalpine اتریش است و برخلاف دیلیمکس و استرنکس، با روش نورد ترمومکانیکی (TMCP) و خنک‌کاری تسریع‌شده تولید می‌شود. گریدهای alform plate 355 M تا 550 M بر اساس EN 10025-4 و گریدهای 620 M و 700 M در این برند وجود دارد و برای استحکام‌های خیلی بالا، سری x-treme با گریدهای 900، 960 و 1100 عرضه می‌شود.

مزیت اصلی آلفورم، کربن کم است. به گفته کارخانه، این گریدها در منطقه HAZ کمتر سخت می‌شوند و حساسیت کمتری به ترک سرد دارند. بنابراین برای کارگاه‌هایی که جوش‌پذیری و خم‌کاری برایشان در اولویت است، گزینه جدی‌ای محسوب می‌شود. کاربردهای رایج آن سازه‌های فولادی، پل‌ها، لوله‌های تحت فشار، وسایل نقلیه و جرثقیل است.

ورق استحکام بالا Quend

Quend ورق استحکام بالای شرکت NLMK Europe و به روش Q&T است. نقطه قوت آن دقت بالا در تلرانس ضخامت و صافی ورق و قابلیت پردازش خوب (برش، خم و جوش) است. به همین دلیل در تجهیزات بالابر مثل بوم تلسکوپی جرثقیل‌ها که ورق سبک و دقیق می‌خواهند کاربرد زیادی دارد. این ورق‌ها در گریدهای ۷۰۰، ۹۰۰، ۹۶۰ و ۱۱۰۰ عرضه می‌شوند.

طبقه‌بندی گریدها: از S460 تا S960 و فراتر از آن

استاندارد اروپایی EN 10025 فولادهای ساختاری را دسته‌بندی می‌کند. بخش‌های ۳ تا ۶ این استاندارد به فولادهای با استحکام بالا اختصاص دارند. عدد بعد از S نشان‌دهنده حداقل تنش تسلیم بر حسب مگاپاسکال است.

گریدهای پرکاربرد در صنایع ایران

در بازار ایران، S355 و S460 بیشترین تقاضا را دارند. S355 در ساخت جرثقیل‌های سقفی، قاب‌های فلزی سازه‌ای و مخازن تحت فشار متوسط کاربرد گسترده‌ای دارد. S690 برای قطعاتی مثل بوم ماشین‌آلات حفاری و دسترس‌های بالابرها انتخاب می‌شود. گریدهای بالاتر مثل S890 و S960 در پروژه‌های خاص، عمدتاً واردات مستقیم یا تأمین از بازار اروپا هستند.

مقایسه استانداردهای EN و ASTM

در استاندارد آمریکایی ASTM، معادل‌های رایج شامل A514 (تنش تسلیم حداقل ۶۹۰ مگاپاسکال) و A572 Grade 50 (تنش تسلیم ۳۴۵ مگاپاسکال) هستند. نکته مهم این است که تطابق کامل بین EN و ASTM وجود ندارد؛ ترکیب شیمیایی، آزمون‌های ضربه و شرایط تحویل متفاوت است. در پروژه‌هایی که گواهی‌نامه استاندارد مشخصی درخواست شده، جایگزینی بین این دو مستلزم تایید مهندس ناظر است.

خواص فیزیکی کلیدی که در انتخاب تفاوت ایجاد می‌کنند

انتخاب گرید صرفاً بر اساس عدد تنش تسلیم کافی نیست. دو خاصیت دیگر در کاربردهای واقعی اهمیت حیاتی دارند.

استحکام تسلیم و کشش

استحکام تسلیم (Yield Strength) حدی است که ماده تغییر شکل دائمی پیدا می‌کند. استحکام کشش (Tensile Strength) حد شکست است. نسبت این دو عدد به هم، که به آن Yield-to-Tensile Ratio می‌گویند، در طراحی سازه‌های لرزه‌ای اهمیت ویژه دارد. در گریدهای بسیار بالا مثل S960، این نسبت بالاتر است و رفتار سازه در بارگذاری‌های دینامیک متفاوت می‌شود. در چنین مواردی، استفاده از این گرید بدون مشورت طراح سازه توصیه نمی‌شود.

چقرمگی و رفتار در دماهای پایین

چقرمگی (Toughness) توانایی جذب انرژی قبل از شکست است. در دماهای پایین، فولادها ممکن است شکست ترد داشته باشند. به همین دلیل، گریدهای EN 10025 با پسوند حرفی مشخص می‌شوند: پسوند N یا NL نشان‌دهنده آزمون ضربه در دماهای پایین است. مثلاً S460NL یعنی آزمون ضربه Charpy در دمای منفی ۵۰ درجه سانتی‌گراد انجام شده. برای پروژه‌های در مناطق سردسیر یا تجهیزاتی که در محیط باز کار می‌کنند، این مشخصه باید در سفارش قید شود.

کربن معادل و جوش‌پذیری

یکی از پارامترهایی که در انتخاب گرید اغلب نادیده گرفته می‌شود، مقدار کربن معادل (Carbon Equivalent) است. این عدد از ترکیب شیمیایی فولاد محاسبه می‌شود و مستقیماً بر جوش‌پذیری و نیاز به پیش‌گرمایش تأثیر می‌گذارد. در گریدهای S460 به بالا، کربن معادل بالاتر از فولاد معمولی است، یعنی احتمال ترک هیدروژنی در منطقه HAZ بیشتر می‌شود. استاندارد EN 1011-2 فرمول محاسبه و محدودیت‌های مجاز را مشخص می‌کند. پیش از انتخاب گرید، بررسی کنید که آیا کارگاه ظرفیت کنترل این پارامتر را دارد یا خیر؛ چون گرید مناسب در کارگاه نامناسب، نتیجه‌ای بدتر از گرید پایین‌تر در کارگاه کنترل‌شده خواهد داشت.

ابعاد و بازه تامین: چه ضخامت‌ها و عرض‌هایی در دسترس است

فولادهای با استحکام بالا در قالب ورق‌های قطعه‌بری شده (Cut-to-Length)، کویل و ورق‌های کارخانه‌ای تأمین می‌شوند. در بازار ایران و تأمین واردات، محدوده ضخامت‌های رایج از ۴ میلی‌متر تا حدود ۱۰۰ میلی‌متر را پوشش می‌دهند، البته بسته به گرید این بازه متفاوت است.

ورق‌های S460 و S355 معمولاً در ضخامت‌های ۶ تا ۸۰ میلی‌متر قابل تأمین‌اند. گریدهای بالاتر مثل S690 و S890، در ضخامت‌های نازک‌تر (زیر ۸ میلی‌متر) کمتر موجودند و باید بر اساس سفارش تأمین شوند. عرض استاندارد ورق‌های اروپایی معمولاً ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی‌متر است.

یک نکته عملی برای خریدار: تامین گریدهای بالا با گواهی‌نامه Mill Certificate معتبر از کارخانه‌های اروپایی زمان‌بر است. اگر پروژه تاریخ تحویل مشخصی دارد، برنامه‌ریزی تأمین باید حداقل چند هفته زودتر از موعد ساخت آغاز شود. موجودی انبار برای گریدهای خاص محدود است و نمی‌توان روی تأمین فوری حساب کرد.

رفتار این ورق‌ها زیر فرآیندهای برش، خم و جوش

فرآیند پردازش فولادهای با استحکام بالا با فولاد معمولی تفاوت‌های جدی دارد و نادیده گرفتن این تفاوت‌ها به مشکل منجر می‌شود.

در برش پلاسما یا لیزر، گرمای ورودی باید کنترل شود. گرمای بیش از حد می‌تواند ناحیه متاثر از حرارت (HAZ) را تضعیف کند، به خصوص در گریدهای Q&T (مثل دیلیمکس، استرنکس و Quend) که خواص آن‌ها ناشی از فرآیند حرارتی کنترل‌شده در کارخانه است. اگر این ناحیه بیش از حد گرم شود، استحکام اصلی ماده افت می‌کند.

در خم‌کاری، شعاع خم حداقل باید با مشخصات کارخانه‌ای گرید مربوطه تطابق داشته باشد. برای گریدهای بالاتر، این شعاع نسبت به ضخامت ورق بزرگ‌تر است. خم کردن با شعاع کوچک‌تر از حد مجاز احتمال ترک در منطقه خم را افزایش می‌دهد.

جوشکاری این محصولات مستلزم انتخاب الکترود متناسب با گرید، پیش‌گرمایش مناسب (که بر اساس ضخامت و کربن معادل محاسبه می‌شود) و کنترل انرژی ورودی است. دستورالعمل جوش (WPS) باید قبل از شروع کار تهیه و تایید شده باشد.

کاربردهای رایج در سازه، ماشین‌سازی و تجهیزات سنگین

این محصولات در صنایعی که وزن و استحکام همزمان اهمیت دارند، کاربرد اصلی پیدا می‌کنند. موارد زیر رایج‌ترین حوزه‌های استفاده هستند:

شاسی ماشین‌آلات سنگین و باکت بیل مکانیکی ساخته‌شده از ورق استحکام بالای S690QL

  • سازه‌های فلزی: پل‌های فولادی، سالن‌های صنعتی با دهانه بلند و برج‌های مخابراتی که در آن‌ها کاهش وزن سازه مزیت اقتصادی مستقیم دارد.
  • ماشین‌آلات ساختمانی و معدنی: بوم جرثقیل‌ها، شاسی ماشین‌آلات خاک‌برداری، تیغه بولدوزر و سطل بیل مکانیکی از گریدهای S690 به بالا ساخته می‌شوند.
  • تجهیزات حمل‌ونقل سنگین: شاسی کامیون‌های سنگین و تریلرهای تخصصی که بار بالا با وزن خودرو پایین لازم دارند.
  • مخازن تحت فشار و کشتی‌سازی: در این حوزه‌ها، استانداردهای خاص صنعتی مثل EN 10028 یا ASME اعمال می‌شود و انتخاب گرید باید با مرجع طراح تأیید شود.

در هر یک از این حوزه‌ها، الزامات استاندارد متفاوت است و نمی‌توان یک گرید را بدون بررسی مشخصات پروژه برای همه موارد توصیه کرد.

مقایسه کاربردی: کِی این محصول انتخاب درست است و کِی نیست

فولاد با استحکام بالا همیشه گزینه بهتر نیست. انتخاب آن باید بر اساس تحلیل واقعی نیاز پروژه باشد.

استفاده از این محصول منطقی است وقتی طراحی محدودیت وزن یا حجم دارد، وقتی تعداد قطعات زیاد است و کاهش ضخامت به صرفه‌جویی در هزینه کل منجر می‌شود، یا وقتی پروژه در شرایط محیطی خاص (دمای پایین، بار دینامیک) قرار دارد.

اما در این موارد انتخاب آن توجیه ندارد:

  • سازه‌های ساده و ثابت که فولاد S235 یا S355 نیازشان را برمی‌آورد.
  • پروژه‌هایی که کارگاه تجهیزات جوشکاری متناسب با این گریدها را ندارد.
  • مواردی که بودجه تامین گریدهای بالاتر وجود ندارد اما طراح اصرار دارد با گرید پایین‌تر وزن کمتری داشته باشد؛ این معادله جواب نمی‌دهد.
  • کاربردهایی که خوردگی عامل اصلی خرابی است؛ در این موارد بر مقاومت به خوردگی تمرکز شود، نه استحکام.

تصمیم نهایی باید بین مهندس طراح، مسئول تأمین و کارگاه هماهنگ شده باشد.

برچسب و شناسایی: هر ورق باید Mill Certificate آن همراهش باشد. در محیط‌های کارگاهی شلوغ، اختلاط ورق‌های S355 و S690 بسیار خطرناک است، چون از ظاهر قابل تشخیص نیستند. سیستم کدگذاری رنگی یا برچسب‌گذاری دائمی روی هر ورق اجباری است.

نکات نگهداری و حمل‌ونقل که معمولاً نادیده گرفته می‌شوند

ورق‌های فولادی با استحکام بالا، به خصوص گریدهای Q&T، در مقابل آسیب‌های مکانیکی حساس‌تر از فولادهای معمولی نیستند، اما چند نکته در نگهداری و حمل وجود دارد که نادیده گرفتن آن‌ها به مشکل می‌انجامد.

انبارداری: ورق‌ها باید روی زیرسازی مناسب (چوب یا پالت فلزی) نگهداری شوند تا از تماس مستقیم با کف و ورود رطوبت جلوگیری شود. زنگ‌زدگی سطحی در مرحله انبار، گرچه در اکثر موارد قابل برطرف شدن است، اما در ورق‌های با پوشش خاص یا آزمایش‌شده برای خوردگی می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

حمل با جرثقیل: استفاده از تسمه‌های نایلونی یا آستین‌های محافظ روی گیره‌های فلزی، لبه‌های ورق را از ضربه مصون می‌دارد. لبه‌های آسیب‌دیده در گریدهای بالا، نقطه آغاز ترک خستگی در بارگذاری چرخه‌ای هستند.

برچسب و شناسایی: هر ورق باید Mill Certificate آن همراهش باشد. در محیط‌های کارگاهی شلوغ، اختلاط ورق‌های S355 و S690 بسیار خطرناک است، چون از ظاهر قابل تشخیص نیستند. سیستم کدگذاری رنگی یا برچسب‌گذاری دائمی روی هر ورق اجباری است.

چک‌لیست انتخاب فنی پیش از سفارش

پیش از ارسال سفارش، این موارد باید بررسی و تایید شده باشند:

  • برند، گرید و استاندارد: برند و گرید دقیق (مثلاً Dillimax 690 E، یا S460NL طبق EN 10025-3) در سفارش ثبت شده باشد، نه صرفاً «فولاد استحکام بالا».
  • ضخامت و ابعاد: تلرانس ابعادی مجاز مشخص شده باشد. برخی کاربردها تلرانس EN 10029 کلاس A می‌خواهند.
  • گواهی‌نامه: نوع Mill Certificate درخواستی مشخص باشد. EN 10204 نوع ۳.۱ یا ۳.۲ بر اساس الزام پروژه.
  • شرایط حرارتی: آیا پسوند N، NL، M یا Q در گرید لازم است؟ این مشخصه فرآیند تولید و دمای آزمون ضربه را تعیین می‌کند.
  • پوشش سطحی: آیا ورق باید Shot Blasted یا با پوشش آستر تحویل شود؟
  • زمان تامین: برای گریدهای خاص، زمان تأمین واقعی از تأمین‌کننده استعلام شود.

این چک‌لیست حداقل اطلاعات لازم برای یک سفارش فنی دقیق است. سفارش ناقص ریسک تحویل ماده نادرست را بالا می‌برد.

مهرآوه فولاد

مهرآوه فولاد در حوزه تامین ورق‌های فولادی صنعتی فعالیت می‌کند و ورق‌های استحکام بالا را از برندهای دیلیمکس، ولدوکس، استرنکس، آلفورم و Quend با گواهی‌نامه‌های معتبر کارخانه‌ای تأمین می‌کند. رویکرد این مجموعه بر اساس ارائه مشاوره فنی در کنار تأمین مواد است؛ چون انتخاب گرید اشتباه هزینه‌اش بیشتر از قیمت ورق است.

برای پروژه‌هایی که نیاز به Mill Certificate تأییدشده، تطابق با استاندارد EN یا ASTM مشخص، یا تأمین در ابعاد غیراستاندارد دارند، تیم فنی مهرآوه فولاد می‌تواند پیش از صدور سفارش، اطلاعات فنی دقیق ارائه کند.

استعلام فنی را با ذکر برند، گرید، ضخامت، ابعاد و استاندارد درخواستی ارسال کنید تا بررسی موجودی و زمان تأمین به سرعت انجام شود.

نکات نهایی پیش از خرید

خرید ورق با استحکام بالا با خرید فولاد معمولی یک تفاوت اساسی دارد: اشتباه در مشخصات فنی قابل جبران نیست. وقتی قطعه جوش خورده، خم شده یا برش خورد، برگشت به تأمین‌کننده برای شکایت از گرید اشتباه معنایی ندارد.

چند نکته عملی برای مرحله خرید:

  • مشخصات فنی پروژه را پیش از تماس با تأمین‌کننده مکتوب کنید. شفاهی بودن سفارش ریسک خطای انسانی را بالا می‌برد.
  • Mill Certificate را پیش از تحویل دریافت و با سفارش تطبیق دهید. عدد heat number روی ورق باید با گواهی‌نامه تطابق داشته باشد.
  • اگر تأمین‌کننده نمی‌تواند Mill Certificate کارخانه تولیدکننده (نه شرکت واسط) ارائه دهد، این یک پرچم قرمز جدی است.

در نهایت، انتخاب صحیح در این حوزه به سه چیز برمی‌گردد: دانستن نیاز واقعی پروژه، خواندن دقیق مشخصات گرید، و کار با تأمین‌کننده‌ای که مستندات فنی معتبر ارائه می‌دهد. هر کدام از این سه که کم باشد، احتمال مشکل بالا می‌رود.

سوالات متداول درباره ورق‌های استحکام بالا

دیلیمکس، ولدوکس، استرنکس، آلفورم و Quend چه فرقی با هم دارند و کدام را انتخاب کنم؟

هر پنج برند ورق استحکام بالا هستند و تفاوتشان بیشتر در تولیدکننده، روش تولید و گریدهای موجود است. دیلیمکس، استرنکس و Quend به روش Q&T تولید می‌شوند (دیلیمکس مال Dillinger آلمان، استرنکس مال SSAB سوئد و Quend مال NLMK Europe). آلفورم محصول voestalpine اتریش و به روش TMCP است؛ کربن کمترش جوش و خم‌کاری را ساده‌تر می‌کند. اگر پروژه ضخامت بالا یا چقرمگی در دمای خیلی پایین می‌خواهد، دیلیمکس (به‌خصوص زیرگرید E) گزینه‌ای جدی است. اگر کارگاه شما در جوشکاری محدودیت دارد، آلفورم را بررسی کنید. برای انتخاب نهایی، گرید، ضخامت و کاربرد قطعه را با تیم فنی در میان بگذارید.

ولدوکس و استرنکس یکی هستند؟

هر دو محصول SSAB هستند. SSAB برند Weldox را همراه با Domex و Optim در برند Strenx قرار داده است. بنابراین از نظر تولیدکننده یکی هستند، اما نام گریدها و دسته‌بندی‌شان تفاوت دارد. هنگام سفارش، نام دقیق گرید را ذکر کنید تا ابهامی در تأمین پیش نیاید.

وقتی سازنده می‌گوید «ورق ST52 کافی است»، چرا باید سراغ ورق استحکام بالا بروم؟

ST52 (معادل S355) برای بارهای استاتیک معمول کافی است، اما اگر پروژه با بار دینامیک، ضربه یا چرخه‌های خستگی مکرر روبروست، گریدهای S460 به بالا مزیت واقعی دارند. تفاوت اصلی در استحکام تسلیم است: S460 حدود ۳۰٪ بالاتر از S355 است، یعنی می‌توانید ضخامت را کاهش دهید و وزن سازه را پایین بیاورید. اگر سازنده فقط بر اساس عرف تجربی پیشنهاد می‌دهد و محاسبه بارگذاری ارائه نمی‌کند، مستقل از او تحلیل بخواهید.

تفاوت عملی ورق S690 با S960 در کارگاه جوشکاری چیست؟

S960 حساسیت بسیار بالاتری به حرارت جوش دارد. پیش‌گرم، کنترل دمای بین‌پاسی و الکترود تطبیق‌یافته با استحکام بالا از الزامات غیرقابل چشم‌پوشی هستند. در S690 هم این الزامات وجود دارد، اما پنجره تلرانس کمی گشادتر است. در کارگاه‌هایی که جوشکار با EN 1011-2 آشنا نیست، S960 ریسک بالایی از ترک هیدروژنی (HAZ cracking) دارد. قبل از سفارش، توانایی فنی واقعی کارگاه جوشکاری خود را بسنجید.

چطور بفهمم ورق تحویل‌گرفته‌شده واقعاً همان گرید سفارشی است؟

سه چیز را همزمان بررسی کنید:

  • گواهی آزمایش کارخانه (Mill Certificate) با شماره ذوب مطابقت داشته باشد
  • مارکینگ نورد روی سطح ورق قابل خواندن باشد
  • در پروژه‌های حساس، نمونه‌برداری مستقل برای تست کشش و ضربه (Charpy) انجام دهید

اگر فروشنده Mill Certificate ذوب-محور (Heat-specific) نمی‌دهد و فقط گواهی کلی ارائه می‌کند، این یک علامت هشدار جدی است.

کدام گرید برای تجهیزات معدنی در آب‌وهوای سرد شمال کشور مناسب‌تر است؟

گریدهایی با زیرمجموعه تست ضربه در دمای پایین انتخاب کنید؛ مثلاً S460ML یا S690QL که آزمون Charpy در دمای منفی ۴۰ درجه سانتی‌گراد روی آن‌ها انجام شده. حرف «L» در انتهای نام گرید (EN 10025) همین را نشان می‌دهد. فولادهای بدون این زیرمجموعه در سرمای شدید رفتار شکننده نشان می‌دهند و ریسک شکست ناگهانی دارند.

هزینه برش واترجت یا پلاسما روی ورق S960 چقدر بیشتر از ورق معمولی است؟

برش پلاسما روی S960 به دلیل سختی بالا سرعت پیشروی را کاهش می‌دهد؛ بسته به ضخامت، ۲۰ تا ۴۰٪ کندتر از S355. واترجت سرعتش مستقل از سختی ماده است اما هزینه زمانی آن اصلاً پایین نیست. لیزر فیبر روی ضخامت‌های زیر ۲۵ میلی‌متر S960 کارایی خوبی دارد. پیش از سفارش، هزینه واقعی ماشین‌کاری را از پیمانکار برش بگیرید؛ این عدد گاهی انتخاب گرید را تغییر می‌دهد.

اگر ورق در انبار روباز نگهداری شود، چه مدت قابل استفاده است؟

خوردگی سطحی (زنگ لایه‌ای) در ورق‌های بدون پوشش طی ۳ تا ۶ ماه نگهداری روباز شروع می‌شود، اما اگر زنگ به مرحله حفره‌دار (pitting) نرسیده باشد، خواص مکانیکی زیر آن دست‌نخورده است. مشکل اصلی در گریدهای بالا اینجاست: حفره‌های خوردگی نقطه تمرکز تنش می‌شوند و در قطعات تحت بار دینامیک عمر خستگی را پایین می‌آورند. نگهداری روی تیرک چوبی با شیب کافی برای تخلیه آب، با فاصله از زمین، حداقل الزام است.